Nexperia USA Inc. BZV55-C24,115
Part No.:
BZV55-C24,115
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZV55-C24,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 500MW LLDS
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 700 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LLDS; MiniMelf
1. How to order BZV55-C24,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZV55-C24,115 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZV55-C24,115?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZV55-C24,115.
Image BZV55-C18,135 BZV55-C5V1,135 BZV55-C24,135 BZV55-C3V9,115 BZV55-C15,115
Part Number BZV55-C18,135 BZV55-C5V1,135 BZV55-C24,135 BZV55-C3V9,115 BZV55-C15,115
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V 5.1 V 24 V 3.9 V 15 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms 60 Ohms 70 Ohms 90 Ohms 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 12.6 V 2 µA @ 2 V 50 nA @ 700 mV 3 µA @ 1 V 50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C