Nexperia USA Inc. BZV55-C7V5,115
Part No.:
BZV55-C7V5,115
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZV55-C7V5,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 500MW LLDS
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C