Nexperia USA Inc. BZX38450-C62-QX
Part No.:
BZX38450-C62-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX38450-C62-QX.pdf
Description:
DIODE ZENER 62V 300MW SOD323
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX38450-Q
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)