Nexperia USA Inc. BZX384-C6V8,115
Part No.:
BZX384-C6V8,115
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX384-C6V8,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD323
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C