Nexperia USA Inc. BZX58550-C15-QX
Part No.:
BZX58550-C15-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX58550-C15-QX.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 300MW SOD523
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)