onsemi BZX84C24
Part No.:
BZX84C24
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C24.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C24 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C24 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C24.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C24 pin diagram, BZX84C24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C24LT1G BZX84C24ET1G BZX84C24ET3 BZX84C24LT3G BZX84C24_D87Z
Part Number BZX84C24LT1G BZX84C24ET1G BZX84C24ET3 BZX84C24LT3G BZX84C24_D87Z
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G - - BZX84CxxxLT1G -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V 24 V 24 V 24 V 24 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 225 mW 225 mW 250 mW 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 16.8 V 50 nA @ 16.8 V 50 nA @ 16.8 V 50 nA @ 16.8 V 50 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA