onsemi BZX84C3V9
Part No.:
BZX84C3V9
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C3V9.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C3V9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C3V9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C3V9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C3V9.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C3V9 pin diagram, BZX84C3V9 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C3V9LT1G BZX84C3V9LT1 BZX84C3V9 BZX84C3V9_D87Z BZX84C3V9ET1
Part Number BZX84C3V9LT1G BZX84C3V9LT1 BZX84C3V9 BZX84C3V9_D87Z BZX84C3V9ET1
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1 BZX84 - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Active Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9 V 3.9 V 3.9 V 3.9 V 3.9 V
Tolerance ±5% ±5% ±5.12% ±5% ±5%
Power - Max 250 mW 225 mW 250 mW 350 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms 30 Ohms 90 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA