onsemi BZX84C5V1
Part No.:
BZX84C5V1
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84C5V1.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84C5V1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84C5V1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C5V1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84C5V1.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX84C5V1 pin diagram, BZX84C5V1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX84C5V1LT1G BZX84C5V1LT3G BZX84C5V1ET3G BZX84C5V1_D87Z BZX84C5V1LT3
Part Number BZX84C5V1LT1G BZX84C5V1LT3G BZX84C5V1ET3G BZX84C5V1_D87Z BZX84C5V1LT3
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series BZX84CxxxLT1G BZX84CxxxLT1G - - BZX84CxxxLT1
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.1 V 5.1 V 5.1 V 5.1 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 250 mW 250 mW 225 mW 350 mW 225 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA