Rohm Semiconductor CDZVT2R2.4B
Part No.:
CDZVT2R2.4B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZVT2R2.4B.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.4V 100MW VMN2M
Shipping
Inventory:646
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C
VMN2M (SOD-923)
1. How to order CDZVT2R2.4B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZVT2R2.4B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZVT2R2.4B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZVT2R2.4B.
Image CDZVT2R2.0B CDZVT2R24B CDZVT2R27B CDZVT2R2.2B CDZVT2R22B
Part Number CDZVT2R2.0B CDZVT2R24B CDZVT2R27B CDZVT2R2.2B CDZVT2R22B
Series CDZV CDZV CDZV CDZV CDZV
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2 V 24 V 27 V 2.2 V 22 V
Tolerance - ±2.21% - - ±2.11%
Power - Max 100 mW 100 mW 100 mW 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 120 Ohms 150 Ohms 100 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 500 mV 100 nA @ 19 V 100 nA @ 21 V 120 µA @ 700 mV 100 nA @ 17 V
Operating Temperature 150°C 150°C (TJ) 150°C 150°C 150°C (TJ)