Lumimax Optoelectronic Technology CF1/8W2K2JTB
Part No.:
CF1/8W2K2JTB
Manufacturer:
Lumimax Optoelectronic Technology
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCF1/8W2K2JTB.pdf
Description:
RES 2.2K OHM 5% 1/8W AXIAL
Manufacturer:
Series:
CF
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
2.2 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Carbon Film
Features:
Temperature Coefficient:
-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)