Central Semiconductor Corp CMSH1-150HE TR13 PBFREE
Part No.:
CMSH1-150HE TR13 PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMSH1-150HE TR13 PBFREE.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 1A SMA
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C