CPG-15-SMT-TR.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CPG-15-SMT-TR.
| Image | |||||
| Series | CPG | CPG | CPG | CPG | CPG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bag | Bag | Bag |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Maximum Working Height | 0.130" (3.30mm) | 0.236" (6.00mm) | 0.339" (8.61mm) | 0.438" (11.13mm) | 0.449" (11.40mm) |
| Recommended Working Height | 0.098" (2.50mm) | 0.197" (5.00mm) | 0.248" (6.29mm) | 0.394" (10.00mm) | 0.394" (10.00mm) |
| Minimum Working Height | 0.087" (2.20mm) | 0.178" (4.52mm) | 0.240" (6.10mm) | 0.362" (9.20mm) | 0.355" (9.01mm) |
| Pad Layout Dimension | Circular - 0.079" (2.00mm) | Circular - 0.079" (2.00mm) (TH) | Circular - 0.098" (2.50mm) (TH) | Circular - 0.059" (1.50mm) (TH) | Circular - 0.059" (1.50mm) (TH) |
| Operating Force - Initial | 20gf | 120gf | 10gf | 80gf | 45gf |
| Operating Force - Mid Compression | 65gf | 100gf | 45gf | 120gf | 120gf |
| Plunger Size | 0.039" (1.00mm) Dia | 0.035" (0.90mm) Dia | 0.055" (1.40mm) Dia | 0.031" (0.80mm) Dia | 0.031" (0.80mm) Dia |