Same Sky (Formerly CUI Devices) CPG-35-TH-B
Part No.:
CPG-35-TH-B
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCPG-35-TH-B.pdf
Description:
103 GF INITIAL OPERATING FORCE,
Manufacturer:
Series:
CPG
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Contact Type:
Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
Mounting Type:
Through Hole
Maximum Working Height:
0.079" (2.00mm)
Recommended Working Height:
0.059" (1.50mm)
Minimum Working Height:
0.051" (1.30mm)
Pad Layout Dimension:
Circular - 0.087" (2.20mm) (TH)
Operating Force - Initial:
103gf
Operating Force - Mid Compression:
120gf
Plunger Size:
0.035" (0.90mm) Dia