Hirose Electric Co Ltd CR7E-56DB-3.96DS(72)
Part No.:
CR7E-56DB-3.96DS(72)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL 56POS 0.156 T/H
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
CR7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
28
Number of Positions:
56
Card Thickness:
Number of Rows:
2
Pitch:
0.156" (3.96mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
80.0µin (2.03µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C