Central Semiconductor Corp CTLSH1-40M563 BK
Part No.:
CTLSH1-40M563 BK
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Diodes
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCTLSH1-40M563 BK.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A TLM563
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
6-XFDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
15 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
50pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TLM563
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C