Microchip Technology DSC6111HI1B-027.0000
Part No.:
DSC6111HI1B-027.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
4-VFLGA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDSC6111HI1B-027.0000.pdf
Description:
MEMS OSC., ULTRA LOW POWER, LVCM
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
DSC61XXB
Package/Case:
4-VFLGA
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
27 MHz
Function:
Standby (Power Down)
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
3mA (Typ)
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-VFLGA (1.6x1.2)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)