Vishay General Semiconductor - Diodes Division DZ23C22-HE3-08
Part No.:
DZ23C22-HE3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
DZ23
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
22 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 17 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C