Vishay General Semiconductor - Diodes Division DZ23C27-HE3-18
Part No.:
DZ23C27-HE3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
DZ23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C