Vishay General Semiconductor - Diodes Division DZ23C39-HE3-18
Part No.:
DZ23C39-HE3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDZ23C39-HE3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
DZ23
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
39 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 28 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C