Rohm Semiconductor EDZVFHT2R3.3B
Part No.:
EDZVFHT2R3.3B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEDZVFHT2R3.3B.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.3V 150MW EMD2
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3 V
Tolerance:
±3.18%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
EMD2
1. How to order EDZVFHT2R3.3B on DeepFinds Electronics?
3. Are the EDZVFHT2R3.3B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EDZVFHT2R3.3B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EDZVFHT2R3.3B.
Image EDZVFHT2R3.6B EDZVFHT2R33B EDZVFHT2R30B EDZVFHT2R36B EDZVFHT2R3.9B
Part Number EDZVFHT2R3.6B EDZVFHT2R33B EDZVFHT2R30B EDZVFHT2R36B EDZVFHT2R3.9B
Series - - - - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V 33 V 29.94 V 36 V 3.9 V
Tolerance ±3.4% ±2.48% ±2.5% ±2.5% ±3.46%
Power - Max 150 mW 150 mW 150 mW 150 mW 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 250 Ohms 200 Ohms 300 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1 V 100 nA @ 25 V 100 nA @ 23 V 100 nA @ 27 V 5 µA @ 1 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)