Panasonic Electronic Components EEF-UE0D471XE
Part No.:
EEF-UE0D471XE
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsEEF-UE0D471XE.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer:
Series:
SP-Cap UE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymer
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10mOhm
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
3.5 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size: