MEAN WELL USA Inc. ENC-240-48
Part No.:
ENC-240-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsENC-240-48.pdf
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 48V 4A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ENC-240
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Desktop
Battery Chemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:
48V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
48V
Charge Current - Max:
4A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 264VAC
Power - Max:
230W
Size / Dimension:
7.56" L x 7.01" W x 1.96" H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)