Panasonic Electronic Components ERA-V15J152V
Part No.:
ERA-V15J152V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Specialized Resistors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsERA-V15J152V.pdf
Description:
RES TEMP SENS 1.5K OHM 5% 1/16W
Manufacturer:
Series:
ERAV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Temperature Sensitive
Type:
Temperature Correction Circuits
Applications:
Metal Film
Composition:
1.5 kOhms
Resistance:
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
1500ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C