Hirose Electric Co Ltd FH12-20S-0.5SVA(1)(09)
Part No.:
FH12-20S-0.5SVA(1)(09)
Description:
CONN FFC BOTTOM R/A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Operating Temperature:
Material Flammability Rating:
1. How to order FH12-20S-0.5SVA(1)(09) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH12-20S-0.5SVA(1)(09) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH12-20S-0.5SVA(1)(09)?
Series FH12 FH12 FH12 FH12 FH12
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
Number of Positions 6 8 10 10 12
Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.142" (3.60mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Locking Feature Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock
Cable End Type Straight Straight Straight Straight Straight
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C