Hirose Electric Co Ltd FH12-45S-0.5SH
Part No.:
FH12-45S-0.5SH
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH12-45S-0.5SH.pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Series:
FH12
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
45
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Straight
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin-Lead
Housing Material:
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C