Hirose Electric Co Ltd FH12-45S-0.5SVA(98)
Part No.:
FH12-45S-0.5SVA(98)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH12-45S-0.5SVA(98).pdf
Description:
CONN FFC VERT 45POS 0.5MM SMD
Series:
FH12
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount
Connector/Contact Type:
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:
45
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.142" (3.60mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Straight
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C