Hirose Electric Co Ltd FH19S-50S-0.5SH(51)
Part No.:
FH19S-50S-0.5SH(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH19S-50S-0.5SH(51).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH19S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
50
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.035" (0.88mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin-Lead
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Solder Retention
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 80°C