Hirose Electric Co Ltd FH19SC-15S-0.5SH(09)
Part No.:
FH19SC-15S-0.5SH(09)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH19SC-15S-0.5SH(09).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.5MM R/A
Series:
FH19SC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
15
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.037" (0.95mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C