Hirose Electric Co Ltd FH23-39S-0.3SHAW(05)
Part No.:
FH23-39S-0.3SHAW(05)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH23-39S-0.3SHAW(05).pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.3MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
39
Pitch:
0.012" (0.30mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.049" (1.25mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:
Features:
Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C