Hirose Electric Co Ltd FH26-41S-0.3SHW(98)
Part No.:
FH26-41S-0.3SHW(98)
Description:
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.3MM R/A
Series:
FH26
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FPC
Number of Positions:
41
Pitch:
0.012" (0.30mm)
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.039" (1.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C