Hirose Electric Co Ltd FH26-61S-0.3SHW(05)
Part No.:
FH26-61S-0.3SHW(05)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH26-61S-0.3SHW(05).pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.3MM R/A
Series:
FH26
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FPC
Number of Positions:
61
Pitch:
0.012" (0.30mm)
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.039" (1.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C