Hirose Electric Co Ltd FH28D-68S-0.5SH(19)
Part No.:
FH28D-68S-0.5SH(19)
Description:
CONNECTOR
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Operating Temperature:
Material Flammability Rating:
1. How to order FH28D-68S-0.5SH(19) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH28D-68S-0.5SH(19) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH28D-68S-0.5SH(19)?
Series FH28 FH28 FH28 FH28 FH28
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
Number of Positions 20 28 30 50 20
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Locking Feature Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock
Cable End Type Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C