Hirose Electric Co Ltd FH28E-40S-0.5SH(98)
Part No.:
FH28E-40S-0.5SH(98)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH28E-40S-0.5SH(98).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Series:
FH28
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.100" (2.54mm)
Locking Feature:
Rotary Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order FH28E-40S-0.5SH(98) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH28E-40S-0.5SH(98) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH28E-40S-0.5SH(98)?
Series FH28 FH28 FH28 FH28 FH28
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
Number of Positions 40 60 20 50 68
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Locking Feature Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock
Cable End Type Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Voltage Rating - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C