Hirose Electric Co Ltd FH29B-100S-0.2SHW(99)
Part No.:
FH29B-100S-0.2SHW(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH29B-100S-0.2SHW(99).pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 100POS 0.2MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH29B
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
100
Pitch:
0.008" (0.20mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.047" (1.20mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
40V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C