Hirose Electric Co Ltd FH29BJ-70S-0.2SHW(99)
Part No.:
FH29BJ-70S-0.2SHW(99)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH29BJ-70S-0.2SHW(99).pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 70POS 0.2MM R/A
Number of Positions:
70
Pitch:
0.008" (0.20mm)
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature:
Material Flammability Rating:
1. How to order FH29BJ-70S-0.2SHW(99) on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH29BJ-70S-0.2SHW(99) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH29BJ-70S-0.2SHW(99)?
Series FH29B FH29B FH29B FH29B FH29B
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Flat Flex Type FPC FPC FPC FPC FPC
Number of Positions 34 60 70 80 90
Pitch 0.008" (0.20mm) 0.008" (0.20mm) 0.008" (0.20mm) 0.008" (0.20mm) 0.008" (0.20mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.20mm 0.20mm 0.20mm 0.20mm 0.20mm
Height Above Board 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)