Hirose Electric Co Ltd FH35-45S-0.3SHW(99)
Part No.:
FH35-45S-0.3SHW(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH35-45S-0.3SHW(99).pdf
Description:
CONN FPC TOP 45POS 0.3MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH35
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
45
Pitch:
0.012" (0.30mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.035" (0.88mm)
Locking Feature:
Rotary Lock, Backlock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C