Hirose Electric Co Ltd FH39-33S-0.3SHW(99)
Part No.:
FH39-33S-0.3SHW(99)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH39-33S-0.3SHW(99).pdf
Description:
CONN FPC 33POS 0.3MM R/A
Series:
FH39
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FPC
Connector/Contact Type:
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions:
33
Pitch:
0.012" (0.30mm)
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.044" (1.12mm)
Locking Feature:
Flip Lock, Backlock
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C