Hirose Electric Co Ltd FH40-80S-0.5SV
Part No.:
FH40-80S-0.5SV
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH40-80S-0.5SV.pdf
Description:
CONN FPC VERT 80POS 0.5MM SMD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH40
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount
Connector/Contact Type:
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:
80
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.228" (5.80mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order FH40-80S-0.5SV on DeepFinds Electronics?
3. Are the FH40-80S-0.5SV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FH40-80S-0.5SV?
Image FH40-20S-0.5SV FH40-40S-0.5SV FH40-50S-0.5SV FH40-64S-0.5SV FH40-80S-0.5SV(99)
Part Number FH40-20S-0.5SV FH40-40S-0.5SV FH40-50S-0.5SV FH40-64S-0.5SV FH40-80S-0.5SV(99)
Series FH40 FH40 FH40 FH40 FH40
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FPC FPC FPC FPC FPC
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Number of Positions 20 40 50 64 80
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm) 0.228" (5.80mm)
Locking Feature Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock Flip Lock
Cable End Type Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Features - - - - -
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C