Hirose Electric Co Ltd FH52-32S-0.5SH
Part No.:
FH52-32S-0.5SH
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsFH52-32S-0.5SH.pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FH52
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
32
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:
Features:
Voltage Rating:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C