Omron Automation and Safety G2A-4L32A AC100/110
Part No.:
G2A-4L32A AC100/110
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsG2A-4L32A AC100/110.pdf
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 500MA 110V
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
G2A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
110VAC
Contact Form:
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching:
Coil Current:
14 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Plug In
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
88 VAC
Must Release Voltage:
33 VAC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C