Omron Electronics Inc-EMC Div G6E-134P-ST-US-H-DC48
Part No.:
G6E-134P-ST-US-H-DC48
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsG6E-134P-ST-US-H-DC48.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 48V
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
G6E
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
2 A
Switching Voltage:
250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching:
500VA, 440W
Coil Current:
8.3 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Contact Material:
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order G6E-134P-ST-US-H-DC48 on DeepFinds Electronics?
3. Are the G6E-134P-ST-US-H-DC48 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of G6E-134P-ST-US-H-DC48?
Series G6E G6E G6E G6E G6E
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Coil Voltage 5VDC 12VDC 12VDC 24VDC 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 500VA, 440W 500VA, 440W 500VA, 440W 500VA, 440W 500VA, 440W
Coil Current 40 mA 16.7 mA 16.7 mA 8.3 mA 8.3 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage 3.5 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC
Must Release Voltage 0.5 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
Operate Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C