TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine H-14/12VDC
Part No.:
H-14/12VDC
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Description:
H-14/12VDC=RELAY, VACUUM, DPDT
Manufacturer:
Series:
H-14, KILOVAC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
Load - Max Switching:
Coil Current:
500 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Solder Turret
Seal Rating:
Sealed - Vacuum
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
0.5 VDC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
20 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Contact Material:
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order H-14/12VDC on DeepFinds Electronics?
3. Are the H-14/12VDC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of H-14/12VDC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of H-14/12VDC.
7.How to contact us to get technical supports, such as H-14/12VDC pin diagram, H-14/12VDC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series HFW5A, CII HC, KILOVAC HC, KILOVAC HC-5, KILOVAC HC, KILOVAC
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
Coil Voltage 12VDC 26.5VDC 12VDC 26.5VDC 26.5VDC
Contact Form DPDT (2 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A 18 A 18 A 8 A 25 A
Switching Voltage - 3500VDC - Max 3500VDC - Max - -
Load - Max Switching - - - - -
Coil Current 75 mA 79.1 mA 150 mA 79.1 mA 79.1 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style PC Pin Solder Turret Solder Turret Solder Turret Solder Turret
Seal Rating Sealed - Hermetically - - - Sealed - Vacuum
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage 6.4 VDC 16 VDC 8 VDC 16 VDC 16 VDC
Must Release Voltage 0.7 VDC 1 VDC 0.5 VDC 1 VDC 1 VDC
Operate Time 4 ms 6 ms 6 ms 6 ms 6 ms
Release Time 4 ms 6 ms 6 ms 6 ms 6 ms
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C