Hirose Electric Co Ltd H2.4-R-SR2-S
Part No.:
H2.4-R-SR2-S
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsH2.4-R-SR2-S.pdf
Description:
CONN 2.4MM RCPT 50OHM COMPRESS
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
2.4mm
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Style:
2.4mm (APC-2.4, OS-50)
Connector Type:
Receptacle, Female Socket
Contact Termination:
Compression
Shield Termination:
Screw
Impedance:
50 Ohms
Mounting Type:
Surface Mount
Mounting Feature:
Flange
Cable Group:
Fastening Type:
Threaded
Frequency - Max:
50 GHz
Number of Ports:
1
Features:
Mounting Hardware
Housing Color:
Gold
Ingress Protection:
Center Contact Material:
Beryllium Copper
1. How to order H2.4-R-SR2-S on DeepFinds Electronics?
3. Are the H2.4-R-SR2-S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of H2.4-R-SR2-S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of H2.4-R-SR2-S.
Image H2.4-LR-SR2(12) H2.4-LR-SR2 H2.4-LR-SR2(11) H2.4-R-SR2-1(12) H2.4-R-SR2-S(12)
Part Number H2.4-LR-SR2(12) H2.4-LR-SR2 H2.4-LR-SR2(11) H2.4-R-SR2-1(12) H2.4-R-SR2-S(12)
Series 2.4mm 2.4mm 2.4mm 2.4mm 2.4mm
Packaging Bag Bag Bag Bulk Bag
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Style 2.4mm (APC-2.4, OS-50) 2.4mm (APC-2.4, OS-50) 2.4mm (APC-2.4, OS-50) 2.4mm (APC-2.4, OS-50) 2.4mm (APC-2.4, OS-50)
Contact Termination Compression Compression Compression Compression Compression
Shield Termination Screw Screw Screw Screw Screw
Impedance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
Mounting Feature - - - Flange Flange
Cable Group - - - - -
Fastening Type Threaded Threaded Threaded Threaded Threaded
Frequency - Max 50 GHz 50 GHz 50 GHz 50 GHz 50 GHz