FDK America, Inc., a member of Fujitsu Group HR-3U-2500F2X2
Part No.:
HR-3U-2500F2X2
Manufacturer:
FDK America, Inc., a member of Fujitsu Group
Category:
Battery Packs
Package:
Description:
BATTERY PACK NIMH 4.8V AA
Manufacturer:
Series:
TWICELL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Battery Chemistry:
Nickel Metal Hydride
Rechargeability:
Yes
Battery Cell Size:
AA
Voltage - Rated:
4
Capacity:
4.8 V
Structure:
2.3Ah
Termination Style:
Side to Side, 2 Rows x 2 Cells
Size / Dimension:
Solder Tab
Number of Cells:
1.13" L x 1.13" W x 1.98" H (28.8mm x 28.8mm x 50.4mm)
1. How to order HR-3U-2500F2X2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the HR-3U-2500F2X2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HR-3U-2500F2X2?
Series TWICELL TWICELL TWICELL TWICELL TWICELL
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key Obsolete
Rechargeability Yes Yes Yes Yes Yes
Battery Cell Size 4/3FA 4/3FA AA AA AAA
Voltage - Rated 3 8 2 3 2
Capacity 3.6 V 9.6 V 2.4 V 3.6 V 2.4 V
Structure 4.1Ah 4.1Ah 1Ah 1.5Ah 650mAh
Size / Dimension Solder Tab Solder Tab Solder Tab Solder Tab Solder Tab
Number of Cells 2.13" L x 0.71" W x 2.66" H (54.1mm x 18.0mm x 67.5mm) 1.42" L x 0.71" W x 10.63" H (36.0mm x 18.0mm x 270.0mm) 1.12" L x 0.56" W x 1.97" H (28.4mm x 14.2mm x 50.0mm) 1.68" L x 0.56" W x 1.97" H (42.6mm x 14.2mm x 50.0mm) 0.83" L x 0.41" W x 1.75" H (21.0mm x 10.5mm x 44.5mm)