JAE Electronics IL-FHJ-51S-HF-N1
Part No.:
IL-FHJ-51S-HF-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIL-FHJ-51S-HF-N1.pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.3MM R/A
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
IL-FHJ
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
51
Pitch:
0.012" (0.30mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features:
Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C