JAE Electronics IL-FPR-50S-HF-N1
Part No.:
IL-FPR-50S-HF-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIL-FPR-50S-HF-N1.pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
IL-FPR
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
50
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.075" (1.90mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material:
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C