Eaton - Electronics Division KR-5R5H104-R-T
Part No.:
KR-5R5H104-R-T
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKR-5R5H104-R-T.pdf
Description:
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
KR
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
100 mF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
75Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 70°C
Termination:
PC Pins
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C