Kycon, Inc. KUSBEX-ASFS1N-W30
Part No.:
KUSBEX-ASFS1N-W30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Category:
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKUSBEX-ASFS1N-W30.pdf
Description:
USB A-TYPE RECEPTACLE WHITE INSU
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Series:
KUSBEX
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
USB-A (USB TYPE-A)
Number of Contacts:
4
Gender:
Receptacle
Specifications:
USB 2.0
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:
Horizontal
Termination:
Solder
Features:
Board Lock
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Number of Ports:
1
Current Rating (Amps):
1.5A
Voltage - Rated:
30VAC
Mating Cycles:
1500
Shielding:
Shielded
1. How to order KUSBEX-ASFS1N-W30 on DeepFinds Electronics?
3. Are the KUSBEX-ASFS1N-W30 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KUSBEX-ASFS1N-W30?
Image KUSBEXHT-ASFS1N-B-RO KUSBEX-BSFS1N-B KUSBEX-SMT-BS1N-BTR KUSBEX-BSFS1N-W KUSBEX-ASFS1N-B
Part Number KUSBEXHT-ASFS1N-B-RO KUSBEX-BSFS1N-B KUSBEX-SMT-BS1N-BTR KUSBEX-BSFS1N-W KUSBEX-ASFS1N-B
Manufacturer Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc.
Series KUSBEX KUSBEX KUSBEX-SMT KUSBEX KUSBEX
Packaging Tube Tray Tape & Reel (TR) Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Contacts 4 4 4 4 4
Gender Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
Specifications - USB 2.0 USB 2.0 USB 2.0 USB 2.0
Mounting Feature Horizontal, Reverse Mount Horizontal Horizontal Horizontal Horizontal
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Features Board Guide Board Lock Board Guide Board Lock Board Lock
Ingress Protection - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Number of Ports 1 1 1 1 1
Current Rating (Amps) 1.5A 1.5A 1A 1.5A 1.5A