Kycon, Inc. KUSBX-SMTAS1NW30TR
Part No.:
KUSBX-SMTAS1NW30TR
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Category:
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKUSBX-SMTAS1NW30TR.pdf
Description:
USB SMT A-TYPE RECEPTACLE WHITE
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Series:
KUSBX-SMT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
USB-A (USB TYPE-A)
Number of Contacts:
4
Gender:
Receptacle
Specifications:
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Mounting Feature:
Horizontal
Termination:
Solder
Features:
Board Lock
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Number of Ports:
1
Current Rating (Amps):
1A
Voltage - Rated:
30VAC
Mating Cycles:
Shielding:
Shielded
1. How to order KUSBX-SMTAS1NW30TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the KUSBX-SMTAS1NW30TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KUSBX-SMTAS1NW30TR?
Manufacturer Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc.
Series KUSBX KUSBX-SMT KUSBXHT KUSBX-SMT KUSBX-SL
Packaging Tray Tray Tray Tape & Reel (TR) Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Contacts 4 4 4 24 24 (14+10 Dummy)
Gender Receptacle Plug Receptacle Receptacle Receptacle
Specifications - - - USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) USB 2.0
Mounting Feature Horizontal Horizontal Horizontal Horizontal Vertical, Flag
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Features Board Lock - Board Lock Board Guide Board Lock
Ingress Protection - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C
Number of Ports 1 1 1 1 1
Current Rating (Amps) 1A 1A 1.5A 0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A 3A
Voltage - Rated 30VAC 30VAC 30VAC 30V -