Panduit Corp LCMA95-12H-L
Part No.:
LCMA95-12H-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Ring Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLCMA95-12H-L.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 95MM #M12
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Pan-Lug™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Terminal Type:
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Stud/Tab Size:
M12 Stud
Thickness:
Width - Outer Edges:
0.965" (24.51mm)
Length - Overall:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
95mm²